Wkręty do metalu

metalu-kofa-738.jpg

Już w starożytności znanymi sposobami mocowania lub łączenia dwóch elementów były śruby. Początkowo wykorzystywano je do łączenia i mocowania elementów drewnianych. Starożytne śruby bardziej odpowiadały kształtem i sposobem ich wykonania współczesnym wkrętom. Różnica zaczęła się uwidaczniać w momencie wynalezienia nakrętki. Od tego momentu można przyjąć, że nastąpił podział na śruby i wkręty.


Wraz z rozwojem cywilizacyjnym i towarzyszącym mu rozwojem technicznym do powszechnego użytku wprowadzono wkręty do metalu.

Zastosowanie wkrętów do metalu.

Ze względu na specyfikę polegającą na uzyskaniu na powierzchni odpowiednio skręconego rowka o ostrych krawędziach, mają szerokie zastosowanie w łączeniu elementów.
Mogą być wykorzystywane do łączenia dwóch elementów metalowych lub metalu z innymi materiałami takimi jak drewno, tworzywo sztuczne, płyty gipsowo kartonowe itp.
W zależności od sił jakie mogą działać na łączone elementy, stosuje się odpowiednie wkręty. Tam gdzie występują duże obciążenia wykorzystuje się śruby, których zadaniem jest uzyskanie większej odporności.
Specyficznym rodzajem wkrętów do metalu są blachowkręty. Ten rodzaj wkrętów ma głównie zastosowanie do łączenia elementów metalowych nie przenoszących dużych obciążeń. Powszechnie stosowane są w przemyśle samochodowym do łączenia elementów karoserii samochodowej.

Lekkie konstrukcje ścian.

Bardzo popularna metoda budowania lekkich ścian działowych w oparciu o konstrukcję metalową w dużej mierze przyczyniła się do popularyzacji stosowania wkrętów do metalu. Dzięki specjalnej fakturze wkręta, określanej jako skok i odpowiedniego materiału, z którego został wykonany, sprawdza się niezawodnie w budowie systemów suchej zabudowy ścian. Blachowkręty o odpowiedniej długości stosuje się do łączenia konstrukcji nośnej jak również do przykręcania płyt gipsowo-kartonowych.

Rodzaje wkrętów do metalu.

Ze względu na rodzaj nagwintowania określanego jako skok klasyfikuje się wkręty. Rodzaj uzależniony jest od tego jakie elementy za jego pomocą mają być łączone. Wkręty nie podlegają normalizacji a jedynym wyznacznikiem jest rodzaj zastosowania.

Rodzaje łba wkręta.

Ze względu na rodzaj łba wkręty można podzielić na kilka grupy:
– walcowy płaski
– walcowy soczewkowy
– stożkowy płaski
– stożkowy soczewkowy
– kulisty

Kolejnym elementem w rozróżnianiu wkrętów jest rodzaj nacięcia wykonanego na łbie. I tak wyróżniamy nacięcia:
– proste
– krzyżowe
– kwadratowe
– sześciokątne
– ośmiokątne
– gwiazdkowe
– trójramienne