Wkręty do drewna

Drewno w wielu rozwiązaniach budowlanych stanowi podstawowe elementy konstrukcyjne czy wykończeniowe. Spora grupa elementów drewnianych wymaga specjalnych metod łączenia. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie wkrętów. Montaż mebli drewnianych podobnie jak elementów budowlanych, również jest możliwy dzięki zastosowaniu wkrętów.

Wkręty do drewna.

Są przeznaczone do łączenia elementów drewnianych oraz drewnopochodnych. Są również wykorzystywane do mocowania za ich pomocą elementów wymagających przytwierdzenia.
W przeciwieństwie do wkrętów używanych do metalu posiadają inną budowę. Podstawą jest łeb przyjmujący różne kształty i nacięcia. W większości przypadków nadają się do wkręcania za pomocą ręcznych narzędzi jak również elektronarzędzi.
Rdzeń jest gruby, posiada głębokie skośne nacięcia. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu łatwo udaje się je wkręcić w drewno. Charakterystyczny rodzaj gwinta pozwala na solidne wykonanie połączenia dwóch elementów, oraz spełnić może rolę wytrzymałego zawiesia.

Materiał na wkręty do drewna.

Większość dostępnych wkrętów wykonanych jest ze stali ocynkowanej. Mogą mieć kolor ocynku lub żółty. Są one mało odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Wkręty odporne na korozję wykonane są ze stali i poddane obróbce np. kwasu fosforowego i magnezu. Posiadają małą wadę, mogą powodować zabrudzania drewna.
W pełni odporne na korozję wkręty wykonuje się ze stali nierdzewnej. Używa ich się głównie w miejscach stale narażonych na kontakt z wodą, np. przy budowie łodzi czy pomostów nadwodnych.

Rozróżnienie ze względu na parametry.

Ze względu na rodzaj zakończenia wyróżniamy wkręty o ostrej końcówce. Dzięki takiemu rozwiązaniu dają się łatwo wkręcać w miękkie drewno.
W przypadku twardych gatunków drewna, wykonuje się najpierw nawiercenie otworów, w których następnie montuje się odpowiedni gładko zakończony wkręt. Takie rozwiązanie często stosuje się w meblarstwie.

Wszystkie wkręty dzieli się na różne podtypy. Najpopularniejszy jest wkręt uniwersalny ze stożkowym lub płaskim łbem, posiadający ostrą końcówkę.
Ze względu na długość można wyróżnić wkręty posiadające tylko częściowo narznięty rdzeń.
W meblarstwie stosuje się często wkręty zwane konfirmaty. Mają one płaski koniec, szeroki rdzeń, łeb z wgłębieniem sześciokątnym.