Narzędzia mechaniczne do ogrodu

Utrzymanie ogrodu w dobrym stanie wymaga włożenia mnóstwo wysiłku, zwłaszcza wówczas gdy zajmuje on znaczną powierzchnią. Aby ułatwić sobie wykonywanie poszczególnych prac warto zakupić niezbędne narzędzia mechaniczne do ogrodu, które to znacznie skrócą czas potrzebny do pielęgnacji trawnika, drzew oraz poszczególnych rabatek.

Elektryczne oraz spalinowe narzędzia do ogrodu

Dziś na rynku nie brakuje wysokiej jakości narzędzi mechanicznych, dzięki którym praca w ogrodzie jest o wiele łatwiejsza oraz przyjemniejsza. Posiadając duży ogród każdy ogrodnik powinien zaopatrzyć się w odpowiednią dmuchawę, odkurzacz do liści, odśnieżarkę, rozdrabniarkę do gałęzi oraz kosiarkę.

W małych ogrodach znacznie lepiej spisują się urządzenia zasilane energią elektryczną, które to są bardzo ciche oraz stosunkowe lekkie. Ponadto są one bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego, bowiem nie wytwarzają spalin oraz nie uprzykrzają życia naszym sąsiadom.

Jeśli jednak ilość prac związanych z pielęgnacją ogrodu jest bardzo duża, to wówczas lepiej zaopatrzyć się w urządzenia spalinowe, które mają większą moc oraz znacznie większą wydajność pracy. Zatem czym charakteryzują się poszczególne narzędzia do ogrodu?
Kultywator – idealne narzędzie do spulchniania ziemi

Kultywator to bardzo praktyczne i funkcjonale urządzenie, które służy do spulchniania gleby na znaczną głębokość oraz do rozrzucania i mieszania z ziemią nawozów mineralnych i kompostu. Sprzęt ten bardzo często jest zwany glebogryzarką. Obecnie jest dostępny na rynku w wersji elektrycznej oraz spalinowej.

Kultywator spalinowy potrafi doskonale zastąpić szpadel i w znacznym stopniu ułatwia on spulchnianie, kruszenie oraz odchwaszczanie gleby. Jest on bardzo przydatny podczas zakładania ogrodu oraz pielęgnacji dużych powierzchni na których to są uprawiane rośliny jednoroczne oraz różnorodne warzywa.
Kosiarka, a pielęgnacja trawnika w ogrodzie

Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów kosiarek do trawników. Wśród wielu z nich można wymienić:

  • kosiarkę bębnową – która to idealnie nadaje się do pielęgnacji niewielkiego trawnika. Sprzęt ten pracuje cicho, a przewód nie utrudnia manewrów oraz nie ogranicza zasięgu działania.
  • kosiarka elektryczna – to urządzenie które pracuje bardzo cicho oraz nie wytwarza spalin. Jej wadą jest to, że zasięg pracy ograniczony jest długością kabla. W związku z tym nadaje się ona raczej do pielęgnacji niewielkich trawników.
  • kosiarka spalinowa – to urządzenie, które doskonale sprawdza się w dużych ogrodach. Co prawda jest nieco hałaśliwa, ale pozwala na szybkie i sprawne koszenie trawników o dużej powierzchni.

Dziś na rynku dostępne są wysokiej jakości urządzenia samobieżne z kilkustopniową skrzynią biegów oraz elektrycznym rozrusznikiem. Dla ogrodników, którzy to nie posiadają kompostownika, polecana jest kosiarka z funkcją mulczowania. Urządzenie to sprawia, że silnie rozdrobniona trawa jest rozrzucana po całej powierzchni trawnika.

Do innych niezwykle pomocnych w ogrodzie urządzeń należy także podkaszarka, siewnik, wertykulator, aerator oraz akumulatorowe nożyce do przycinania brzegów trawnika. Ich wybór na rynku jest ogromny, zatem każdy klient może wybrać sprzęt idealny dla swoich potrzeb.