Niezbędnik pomiarowy w stolarce

w-kofa-230.jpg

Narzędzia stolarskie możemy podzielić na zasilane elektrycznie oraz ręczne. W każdym warsztacie stolarskim niezbędne są przede wszystkim pomiarowe przyrządy. To dzięki nim tworzone są właściwe drewniane konstrukcje.

Trasowanie jest pobieraniem wymiarów właściwych za pomocą odpowiednich narzędzi. W poniższym artykule pragniemy przedstawić Wam stolarski niezbędnik dotyczący przyrządów pomiarowych.

Węgielnica – przyrząd oprócz w stolarstwie, znany jest także w murarstwie oraz geodezji. Nazwa nawiązuje do narożnika budynku tzw. węgła. Przyrząd wyznacza kąty proste, półpełne oraz pełne, będąc bardzo precyzyjnym. Węgielnica działa na zasadzie wykorzystania zjawiska załamania padających promieni słonecznych na granicy dwóch ośrodków, w celu odbicia ich na danej powierzchni. Na rynku możemy spotkać przyrząd w wielu rozmiarach, ale najpopularniejszą długością ramion jest 80-100 cm.

Znacznik – za pomocą tego przyrządu możemy wyznaczać linie na różnego rodzaju powierzchniach z drewna. Najczęściej na rynku możemy spotkać znacznik w dwóch wariantach, jednej lub dwóch listewek z milimetrową podziałką, a na każdym końcu umieszczony jest rysik do oznaczania wyznaczonych przez nas szerokości. Jako główne zadanie znacznika uważa się zdecydowane ułatwienie w odzwierciedlaniu kształtów i przenoszeniu ich na obrabiany przez nas materiał.

Ołówek – powszechny przyrząd do rysowania i pisania. Stolarskie ołówki są zdecydowanie grubsze i mocniejsze, a ich kolor jest ciemno-szary, idealny do rysowania po powierzchniach drewnianych.

Cyrkiel drążkowy – za jego pomocą możemy kreślić promienie o dowolnej wielkości oraz odmierzać równe odcinki.

Kątomierz stalowy – stosuje się w wyznaczaniu środka w okrągłych przedmiotach i przenoszeniu dowolnej wielkości kątów na wybraną przez nas powierzchnię.

Punktak – jego zadaniem jest punktowanie, czyli inaczej mówiąc oznaczanie miejsc w postaci niewielkich zagłębień na wybranej przez nas powierzchni, w celu ułatwieniu przygotowania miejsc do wiercenia.

Płyta pomiarowa – wykonywana jest najczęściej z żeliwa, ceramiki lub granitu. Służy przede wszystkim jako płaszczyzna odniesienia w wykonywanych pomiarach maszynowych elementów.

Wysokościomierz suwmiarkowy – do jego zadań należy określenie wysokości wybranego przez nas przedmiotu